دستگاه ابزار تیز کنی 5 محور

دستگاه ابزار تیز کنی 5 محور

  • چهارشنبه 21 آذر 1397
  • 958 نفر

دستگاه ابزار تیز کنی 5 محور

اصطلاح "محور 5" به تعداد جهت هایی که ابزار برش می تواند حرکت کند اشاره دارد. در مرکز ماشینکاری 5 محور، ابزار برش در محورهای خطی X، Y و Z حرکت می کند و همچنین در جهت های A و B چرخانده می شود تا از هر جهت به قطعه کار برسند. 

در ساده ترین حالت، ماشینکاری و یا ابزار تیز کنی با استفاده از دستگاه 5 محور شامل استفاده از CNC می شود تا بخشی یا کل ابزار برش را در پنج محور مختلف همزمان بچرخاند. این امر باعث پردازش قطعات بسیار پیچیده می شود،.

با این حال، عوامل متعددی دیگری نیاز به استفاده گسترده تر از ماشینکاری 5 محور را شامل می شوند که عبارتند از : 

  • حرکت به سمت ماشینکاری تک مرحله ( بدان معنا که با یکبار برنامه نویسی عملیات ماشین کاری یا تیز کاری تکمیل گردد )
  • اجتناب از برخورد ابزار و یا نگهدارنده آن به جوانب ماشین. 
  • این دستگاه ها با چرخش حول محور خود امکان دسترسی راحت تر به هندسه ابزار جهت فرآیند تیز کاری را فراهم می کنند.
  • بهبود زمان ابزار تیز کنی و پروسه ماشین کاری با از بین بردن تنظیمات اضافه و در نتیجه کاهش هزینه تولید و افزایش بهره وری

ماشین های پنج محور چیست و ایده پیدایش آن از کجا آمده است ؟

همه ما داستان نیوتون و سیب را می دانیم، اما یک داستان مشابه در مورد ریاضیدان و فیلسوف، رنه دکارت نیز وجود دارد.دکارت در رختخواب دراز کشیده بود (همانطور که ریاضی دانان و فیلسوفان معتقد به انجام آن هستند) در این حین او متوجه پرواز یک مگس در فضای اتاق شد. او متوجه شد که می تواند موقعیت پرواز را در فضای سه بعدی اتاق با استفاده از سه عدد نشان دهد، که نشانگر متغیرهای X، Y و Z است.

این سیستم مختصات دکارتی است و هنوز بیش از سه قرن پس از مرگ دکارت استفاده می شود. بنابراین X، Y و Z سه محور از پنج محور در ماشینکاری ۵ محوره را نشان می دهد.

اما ۲ محور دیگر کدام ها هستند؟

مثال مگس در حال پرواز در اتاق دکارت را دوباره به یاد آورید . به جای اینکه فقط موقعیت آن را در فضای سه بعدی با ۳ عدد توصیف کنیم، می توانیم جهت آن را نیز توصیف کنیم. همانطور هنگامی که می چرخد، تصویر پرواز نورد همانند یک هواپیمای را تجسم کنید. چرخش آن توسط محور چهارم شرح داده شده است، A: محور چرخشی حول X.

با ادامه شبیه سازی هواپیما، میدان پرواز توسط محور پنجم مشخص می شود، B: محور چرخشی حول Y.

بدون شک، خوانندگان باهوش، وجود یک محور ششم را تایید می کنند، C: چرخش حول محور Z .

اگر شما مشکلی در تجسم شش محور که در بالا توضیح داده شده است دارید، در اینجا یک نمودار وجود دارد:

محورهای A، B و C به ترتیب حروف الفبا به ترتیب با اعداد X، Y و Z مطابقت دارند. اگر چه ماشین های cnc 6 محوره، مانند دستگاه فرز FZ 100 Portal Zimmermann، وجود دارد. اما پیکربندی ۵ محوره شایع تر است، در عین حال که اضافه کردن محور ششم به طور معمول مزایای دیگری را ارائه می دهد.

یک نکته دیگر در خصوص قراردادهای نامگذاری محورهای دستگاه cnc : در یک مرکز ماشینکاری عمودی، محورهای X و Y در سطح افقی قرار دارند در حالی که محور Z درسطح عمود بر آن صفحه واقع شده است. در یک مرکز ماشینکاری افقی، محور Z و محور Y معکوس می شوند.

تنظیمات ۵ محوره

پیکربندی خاصی از دستگاه ۵ محوره، تعیین می کند که کدام دو محور از سه محور چرخشی مورد استفاده قرار می گیرند.به عنوان مثال، یک دستگاه شبیه ساز سبک با یک محور (A چرخش حول محور X) و یک محور (C چرخش حول محور Z) عمل می کند، در حالی که یک ماشین چرخشی با یک محور (Bچرخش در محور Y) و محور (Cچرخش در محور Z) کار می کند.

محورهای دوار در ماشین های شبیه ساز به سبک، از طریق حرکت میز تعیین می شوند، در حالی که ماشین های چرخشی با چرخش محور چرخش خود این محورها را تعیین می کنند. هر دو سبک دارای مزایای منحصر به فرد خود هستند.

به عنوان مثال، دستگاه های شبیه سازی شده سبک حجم بیشتری از حجم کار را ارائه می دهند، زیرا نیازی به جبران کردن فضای مورد استفاده در چرخش نخواهد بود. از سوی دیگر، دستگاه های چرخشی با چرخش می توانند از قطعات سنگین تر پشتیبانی کنند، چرا که میز کار همیشه افقی است.

گروه ابزار یارا با ارائه خدمات ابزار تیز کنی ، آماده همکاری با کارگاه ها و افراد مختلف می باشد

 

 

 

دستگاه ابزار تیز کنی 5 محور

دستگاه ابزار تیز کنی 5 محور

دستگاه ابزار تیز کنی 5 محور

یک دستگاه مته تیز کنی چگونه کار می کند؟

راهنمای کامل تیز کردن مته
دستگاه ابزار تیز کنی,دستگاه BSG 20

دستگاه ابزار تیز کنی مدل BSG 20

فروش دستگاه ابزار تیز کنی مدل BSG 20
دستگاه ابزار تیز کنی,bsm 20

دستگاه ابزار تیز کنی مدل BSM 20

فروش دستگاه ابزار تیز کنی مدل BSM 20