فروش انواع تیغه اره نواری

  • چهارشنبه 4 مهر 1397
  • 2060 نفر

تیغه اره نواری تسمه ای است بلند که بر روی آن دندانه هایی با فرم برنده و تیز تشکیل شده است.

تیغه اره نواری چیست ؟ 

تیغه اره نواری تسمه ای است بلند که بر روی آن دندانه هایی با فرم برنده و تیز تشکیل شده است. با قرار گیری این تسمه بین دو چرخ محرک و متحرک عملیات برش بر روی انواع مواد اعم از چوب و سنگ و فلز و ...  عملیات برش انجام میگیرد. 

از فواید تیغه ار نواری می توان به برش یکنواخت محصولات به علت توزیع منظم دندانه ها و متعاقبا توزیع منظم بار اشاره کرد همچنین به همین علت میتوان از آن برای برش اشکال نامنظم یا منحنی استفاده کردنحوه تیغه اره های نواری در رنج وسیعی از عرض و نوع قرار گیری دندانه در بازار توسط تولید کنددگان این محصول عرضه می شوند در ادامه .نوع قرارگیری داندانه ها ( TPI یا تعداد دندانه در اینچ )بر روی تیغه اره با توجه به عرض و متریال برشی در نظر گرفته می شود.

تاریخچه تیغه اره نواری : 

طرح اولیه ساخت تیغه اره های نواری به سال 1809 باز میگردد، زمانی که ویلیام نیو بری ایده اختراع این محصول را در بریتانیا به ثبت رسانید. اما به علت دقیق نبودن دندانه ها و همچنین عدم دوام آن تیغه های تولید شده بلا استفاده گردید.

از مشکلات عمده تیغه اره های نواری شکستن آن ها در زمان خم شدن بر روی چرخ ها بود برای حل این مشکل 40 سال بعد یک بانوی فرانسوی به نام Anne Crepin  توانست روشی را برای غلبه بر این مشکل اختراع نماید و بلافاصله بعد از ثبت اختراع خود امتیاز اختراع جدیدش را به یک شرکت فرانسوی واگذار کرد.

استفاده از اختراع بانوی فرانسوی و همچنین استفاده همزمان از مواد خنک کننده در برشکاری توانست مشکلات زیادی را برطرف کند ودر سال 1849 شرکت Perin  موفق به تولید اولین تیغه اره نواری مدرن شد.

موارد استفاده  تیغه اره نواری

صنایع سبک

امروزه اکثرصنایع سبک واقع در شهرک های صنعتی و یا حتی کارگاه های کوچک خانگی که با موادی از قبیل آهن و چوب و پلاستیک سر و کار دارند در اغلب موارد اکثر تیغه اره هایی که در این نوع صنایع استفاده می شوند تیغه اره هایی هستند که بر روی ماشین های عمود بر بسته و استفاده می شوند.

برش گوشت 

نوعی از تیغه اره های نواری نیز تولید و موجود می باشند که از آنها برای برش گوشت استفاده می گردد در واقع نوع طراحی بدنه و به خصوص دندانه های آنها طوری می باشد که از آنها برای این مهم استفاده می شود.

نباید فراموش کرد که علاوه بر فرم و تیزی دندانه ها انتقال حرارت در این نوع تیغه از شاخص های مهم محسوب می شود.

کارگاه های بزرگ و صنایع سنگین

شاید بتوان این نوع صنایع را با توجه به حجم تولید و زمان تولید وابسته ترین صنایع به تیغه اره های نواری قلمداد کرد، به دلیل فرصت و کیفیت بالاتری که تیغه اره های نواری به این نوع صنایع ارائه نمودند.

سرعت های برشی در تیغه اره های مورد استفاده در صنایع بزرگ و سنگین ار 12 متر بر دقیقه آغاز و تا 1500 متر بر دقیقه بسته به نوع متریال برشی قابل تغییر است.

برای بهبود کیفیت و عمر تیغه اره ها در صنایع ماشین های تیغه اره نواری را مجهز به یک برس در خلاف جهت حرکت تیغه اره می نمایند چرا که باعث ریزش براده های موجود در گالت های تیغه اره نواری می شود و در نتیجه عمر تیغه را افزایش میدهد.

از دیگر موارد که باعث افزایش عمر تیغه اره ها میگردد استفاده از مایع خنک کاری در تیغه اره های نواری می باشد، استفاده از این مواد در هنگام برش کاری باعث وارد آمدن تنش حرارتی کمتری به تیغه اره های نواری می گردد در نتیجه این عمل بدنه تیغه اره نواری کمتر دچار خستگی و شکست خواهد شد علاوه بر آن باعث کمک به جریان خروج براده از محدوده عملیات برش کاری می گردد مجموع این فرآیند باعث بهبود کیفیت سطح برشکاری شده و افزایش عمر و کیفیت تیغه اره نواری خواهد شد.

به طور عمده تیغه اره های نواری در صنایع بزرگ بر روی ماشین های افقی بین دو چرخ و یا بیشتر وابسته به سایز اره بسته می شوند.

در این نوع ماشین ها قطعه کار در مرکز ماشین به نوعی کلمپ می گردد و تیغه اره با عبور از روی قطعه کار عملیات برش را انجام میدهد.

فروش انواع تیغه اره نواری

تیغه اره نواری تسمه ای است بلند که بر روی آن دندانه هایی با فرم برنده و تیز تشکیل شده است.